A számvevők szerint folytatni kell a pénzügyi rendrakást Orosházán
Nyilvánosságra hozta az Állami Számvevőszék Orosháza Város Önkormányzata pénzügyi gazdálkodásáról szóló jelentését. A vizsgálat azt tárta fel, hogy a város pénzügyi helyzete 2022 és 2024 között romlott, a működés mozgástere jelentősen beszűkült, majd 2024 októbere után – a bevételnövelő és kiadáscsökkentő intézkedések hatására – javulás mutatkozott. A jelentés egyik legerősebb megállapítása szerint a pénzügyi problémákat az önkormányzati tulajdonban álló gazdasági társaságok feletti tulajdonosi joggyakorlás hiányosságai is súlyosbították.
A számvevők azért vizsgálták Orosháza pénzügyi gazdálkodását, mert a város pénzeszközeinek és állampapírban tartott eszközeinek együttes összege a 2020. év végéről a 2024. év végére 89,2 százalékkal csökkent, ezek az eszközök pedig 2024 végén a költségvetési kiadások mindössze 3,3 százalékát tették ki.
A jelentés rögzíti, hogy a pénzeszközök 2024. évi jelentős csökkenését döntően a TOP és TOP Plusz pályázatokhoz kapcsolódó, fel nem használt támogatási előlegek visszafizetése okozta. Az ÁSZ ugyanakkor azt is megállapította, hogy Orosháza gazdálkodására negatívan hatott a működéshez kapcsolódó költségvetési támogatások reálértékének csökkenése, az önként vállalt feladatok kiadásainak növekedése, valamint a helyi iparűzési adóbevétel visszaesése.
A dokumentum szerint 2022-ben még 428,7 millió forintos működési többlete volt az önkormányzatnak, 2023-ban azonban már 55,6 millió forintos, 2024-ben pedig 385,7 millió forintos működési hiány keletkezett. A jelentés alapján 2025-ben a takarékossági intézkedések hatására ismét működési többlet alakult ki, de ennek mértéke már jóval kisebb volt: 21,8 millió forint.
Az ÁSZ külön foglalkozott az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok szerepével is. A jelentés szerint a városi cégeknek nyújtott támogatások 2022 és 2024 között közel kétszeresére nőttek: 2022-ben 456,4 millió forintot, 2024-ben már 892,8 millió forintot fizetett ki erre a célra az önkormányzat. A 2025-ben végrehajtott megtakarítási intézkedések következtében ez az összeg 584,4 millió forintra csökkent.
A jelentés alapján Gyopárosfürdő működtetése meghatározó szerepet játszott a kiadások növekedésében. Az ÁSZ megállapította, hogy a fürdő részleges zárva tartása 2023–2024-ben nem jelentett tényleges költségmegtakarítást az önkormányzat számára, mert a teljes körű üzemeléshez szükséges dolgozói létszámot megtartó társaság működési költségeit az önkormányzat ekkor is folyamatosan növekvő finanszírozással támogatta.
A dokumentum szerint 2024-ben a Városüzemeltetési Zrt. részére 443 millió forint támogatást biztosított az önkormányzat, ebből 438 millió forint kapcsolódott Gyopárosfürdő üzemeltetéséhez. 2025-ben a költségcsökkentő intézkedések eredményeként Gyopárosfürdő üzemeltetéséhez már 191,5 millió forinttal járult hozzá az önkormányzat.
Az ÁSZ-jelentés a Városüzemeltetési Zrt.-vel kapcsolatban azt is megállapította, hogy az önkormányzat 2025 végén 173,8 millió forint lejárt követelést tartott nyilván a társaság felé. A jelentés szerint az önkormányzat nem intézkedett teljeskörűen a városi ingatlanok hasznosításából keletkezett, az önkormányzatot megillető bevételek beszedéséről.
Az ÁSZ megállapítása szerint az önkormányzat a gazdasági társaságok feletti tulajdonosi joggyakorlás keretében nem működtette teljeskörűen az ellenőrzési folyamatokat. A jelentés azt is rögzíti, hogy nem történt meg a gazdasági társaságok részére a feladatellátás eredményességét, hatékonyságát és gazdaságosságát mérő indikátorok meghatározása.
„Az ÁSZ-jelentés megerősíti, hogy folytatnunk kell a 2024 után megkezdett rendrakást. A városi cégek esetében világosabb rálátásra, átláthatóbb gazdálkodásra és számonkérhetőbb döntésekre van szükség. A célunk egyszerű: Orosháza minden forintjáról tudni lehessen, mire költötték el, mit kapott érte a város, és ki vállalja érte a felelősséget” – mondta Raffai János, Orosháza polgármestere.
Az Állami Számvevőszék a jelentésben több javaslatot is megfogalmazott. Ezek között szerepel a jelentés képviselő-testület elé terjesztése, a gazdasági társaságok feladatellátásához igazodó mérhető teljesítménykritériumok meghatározása, az önkormányzat gazdasági társaságai felé fennálló követelések beszedése, valamint Gyopárosfürdő optimális, gazdaságos és hatékony működtetési lehetőségeinek vizsgálata.
A városvezetés álláspontja szerint az ÁSZ megállapításai egyértelműen megerősítik, hogy folytatni kell a 2024 októbere után megkezdett racionalizálást. Ennek részeként már folyamatban van Gyopárosfürdő hosszú távú bérbeadása külső üzemeltető bevonásával, a városi cégek összevonása és működésük átalakítása, a párhuzamosságok csökkentése, valamint a felügyelőbizottságok megerősítése. A városvezetés célja, hogy a közpénzből működő városi cégek feladatai, költségei, eredményei és felelősei világosan láthatók legyenek.
A polgármester hangsúlyozta: ezeknek a lépéseknek a célja a jelentés javaslataival összhangban Orosháza működőképességének erősítése. A városnak olyan gazdálkodásra van szüksége, amelyben átlátható, hogy mire fordítják a közpénzeket, milyen eredménye van az önkormányzati támogatásoknak, és hogyan őrizhető meg Orosháza pénzügyi egyensúlya.
Az Állami Számvevőszék jelentése az ÁSZ hivatalos felületén érhető el:



