A számvevők szerint folytatni kell a pénzügyi rendrakást Orosházán

Nyilvánosságra hozta az Állami Számvevőszék Orosháza Város Önkormányzata pénzügyi gazdálkodásáról szóló jelentését. A vizsgálat azt tárta fel, hogy a város pénzügyi helyzete 2022 és 2024 között romlott, a működés mozgástere jelentősen beszűkült, majd 2024 októbere után – a bevételnövelő és kiadáscsökkentő intézkedések hatására – javulás mutatkozott. A jelentés egyik legerősebb megállapítása szerint a pénzügyi problémákat az önkormányzati tulajdonban álló gazdasági társaságok feletti tulajdonosi joggyakorlás hiányosságai is súlyosbították.

A számvevők azért vizsgálták Orosháza pénzügyi gazdálkodását, mert a város pénzeszközeinek és állampapírban tartott eszközeinek együttes összege a 2020. év végéről a 2024. év végére 89,2 százalékkal csökkent, ezek az eszközök pedig 2024 végén a költségvetési kiadások mindössze 3,3 százalékát tették ki.
A jelentés rögzíti, hogy a pénzeszközök 2024. évi jelentős csökkenését döntően a TOP és TOP Plusz pályázatokhoz kapcsolódó, fel nem használt támogatási előlegek visszafizetése okozta. Az ÁSZ ugyanakkor azt is megállapította, hogy Orosháza gazdálkodására negatívan hatott a működéshez kapcsolódó költségvetési támogatások reálértékének csökkenése, az önként vállalt feladatok kiadásainak növekedése, valamint a helyi iparűzési adóbevétel visszaesése.
A dokumentum szerint 2022-ben még 428,7 millió forintos működési többlete volt az önkormányzatnak, 2023-ban azonban már 55,6 millió forintos, 2024-ben pedig 385,7 millió forintos működési hiány keletkezett. A jelentés alapján 2025-ben a takarékossági intézkedések hatására ismét működési többlet alakult ki, de ennek mértéke már jóval kisebb volt: 21,8 millió forint.
Az ÁSZ külön foglalkozott az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok szerepével is. A jelentés szerint a városi cégeknek nyújtott támogatások 2022 és 2024 között közel kétszeresére nőttek: 2022-ben 456,4 millió forintot, 2024-ben már 892,8 millió forintot fizetett ki erre a célra az önkormányzat. A 2025-ben végrehajtott megtakarítási intézkedések következtében ez az összeg 584,4 millió forintra csökkent.
A jelentés alapján Gyopárosfürdő működtetése meghatározó szerepet játszott a kiadások növekedésében. Az ÁSZ megállapította, hogy a fürdő részleges zárva tartása 2023–2024-ben nem jelentett tényleges költségmegtakarítást az önkormányzat számára, mert a teljes körű üzemeléshez szükséges dolgozói létszámot megtartó társaság működési költségeit az önkormányzat ekkor is folyamatosan növekvő finanszírozással támogatta.
A dokumentum szerint 2024-ben a Városüzemeltetési Zrt. részére 443 millió forint támogatást biztosított az önkormányzat, ebből 438 millió forint kapcsolódott Gyopárosfürdő üzemeltetéséhez. 2025-ben a költségcsökkentő intézkedések eredményeként Gyopárosfürdő üzemeltetéséhez már 191,5 millió forinttal járult hozzá az önkormányzat.
Az ÁSZ-jelentés a Városüzemeltetési Zrt.-vel kapcsolatban azt is megállapította, hogy az önkormányzat 2025 végén 173,8 millió forint lejárt követelést tartott nyilván a társaság felé. A jelentés szerint az önkormányzat nem intézkedett teljeskörűen a városi ingatlanok hasznosításából keletkezett, az önkormányzatot megillető bevételek beszedéséről.
Az ÁSZ megállapítása szerint az önkormányzat a gazdasági társaságok feletti tulajdonosi joggyakorlás keretében nem működtette teljeskörűen az ellenőrzési folyamatokat. A jelentés azt is rögzíti, hogy nem történt meg a gazdasági társaságok részére a feladatellátás eredményességét, hatékonyságát és gazdaságosságát mérő indikátorok meghatározása.
„Az ÁSZ-jelentés megerősíti, hogy folytatnunk kell a 2024 után megkezdett rendrakást. A városi cégek esetében világosabb rálátásra, átláthatóbb gazdálkodásra és számonkérhetőbb döntésekre van szükség. A célunk egyszerű: Orosháza minden forintjáról tudni lehessen, mire költötték el, mit kapott érte a város, és ki vállalja érte a felelősséget” – mondta Raffai János, Orosháza polgármestere.
Az Állami Számvevőszék a jelentésben több javaslatot is megfogalmazott. Ezek között szerepel a jelentés képviselő-testület elé terjesztése, a gazdasági társaságok feladatellátásához igazodó mérhető teljesítménykritériumok meghatározása, az önkormányzat gazdasági társaságai felé fennálló követelések beszedése, valamint Gyopárosfürdő optimális, gazdaságos és hatékony működtetési lehetőségeinek vizsgálata.
A városvezetés álláspontja szerint az ÁSZ megállapításai egyértelműen megerősítik, hogy folytatni kell a 2024 októbere után megkezdett racionalizálást. Ennek részeként már folyamatban van Gyopárosfürdő hosszú távú bérbeadása külső üzemeltető bevonásával, a városi cégek összevonása és működésük átalakítása, a párhuzamosságok csökkentése, valamint a felügyelőbizottságok megerősítése. A városvezetés célja, hogy a közpénzből működő városi cégek feladatai, költségei, eredményei és felelősei világosan láthatók legyenek.
A polgármester hangsúlyozta: ezeknek a lépéseknek a célja a jelentés javaslataival összhangban Orosháza működőképességének erősítése. A városnak olyan gazdálkodásra van szüksége, amelyben átlátható, hogy mire fordítják a közpénzeket, milyen eredménye van az önkormányzati támogatásoknak, és hogyan őrizhető meg Orosháza pénzügyi egyensúlya.
Az Állami Számvevőszék jelentése az ÁSZ hivatalos felületén érhető el:

https://www.asz.hu/dokumentumok/26083.pdf

Lap olvasása Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Scroll to Top
Orosháza Önkormányzatának honlapja